Wykluczeni Opiekunowie FORUM OPIEKUNÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, KTÓRYCH NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ ORZECZONA ZOSTAŁA PO 18 ROKU ŻYCIA (TZW. DOROSŁYCH NIEPEŁNOSPRAWNYCH) - OPIEKUNÓW WYKLUCZONYCH PRZEZ RZĄD
Danuta Pietraszewska Ruda Śląska, 8 lipca 2013 r.
Posłanka na Sejm RP
Szanowny Pan
Władysław Kosiniak-Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej
Interpelacja poselska nr ………
w sprawie: zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego po nowelizacji ustawy
W związku z interwencjami mieszkańców w moim biurze poselskim dotyczącymi zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego kieruję do Pana Ministra interpelację w tej sprawie.
Do 2009 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mieli tylko rodzice dzieci niepełnosprawnych. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego rozszerzyło katalog osób uprawnionych do otrzymywania tego świadczenia na wszystkich członków rodziny. Nowelizacja, która weszła w życie w 2010 r. spowodowała niemal trzykrotny wzrost wypłacanych świadczeń. Najnowsza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych miała wykluczyć nadużycia przy pobieraniu świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ często zdarzało się, że świadczenie pobierane było przez osoby, które tylko „na papierze” opiekowały się niepełnosprawnymi członkami rodzin.
Wprowadzenie kryterium dochodowego (623 zł/os.) spowodowało, że wiele uczciwych osób wraz z utratą świadczenia straciło także ubezpieczenie zdrowotne, a standard życia rodziny z osobą wymagającą 24 godzinnej opieki uległ znacznemu pogorszeniu. Wprowadzone kryteria odbierają wielu osobom możliwość godnego życia. Dla rodzin, których członkowie ze względu na opiekę nad niepełnosprawnym nie mogą podjąć pracy, bądź zrezygnowały z zatrudnienia na rzecz opieki nad nim, świadczenie pielęgnacyjne gwarantuje ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne. Ze względu na brak środków finansowych uzyskiwanych z tytułu zatrudnienia świadczenie pielęgnacyjne daje możliwość przynajmniej częściowego pokrycia kosztów związanych z opieką nad osobą niepełnosprawną takich jak leki czy np. niezbędny sprzęt (np. materac przeciwodleżynowy). Świadczenie pielęgnacyjne w pewnym stopniu pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb osoby niepełnosprawnej, a opiekunowi rekompensuje niemożność zatrudnienia ze względu na konieczność sprawowania 24-godzinnej opieki nad niepełnosprawnym.
Uważam, że konieczna jest ponowna nowelizacja, która uwzględni szerszą grupę uczciwych odbiorców tego świadczenia, którego zasadność powinny weryfikować ośrodki pomocy społecznej poprzez dokładne wywiady środowiskowe. Kryterium dochodowe w tej wysokości degraduje rodziny spycha je w sferę skrajnego ubóstwa.
W związku z powyższym kieruję do Pana Ministra pytanie:
Czy Ministerstwu znane są skutki tej niefortunnej nowelizacji i czy zamierza podjąć kroki aby umożliwić szerszej grupie uczciwych odbiorców świadczenia jego pobieranie?
W związku z licznymi interwencjami w tej sprawie Pani Poseł podjęła działania mające na celu rozwiązanie problemu:
- skierowała do Ministra Pracy i Polityki społecznej interpelację w tej sprawie (tekst w załączeniu)
- zada pytanie w sprawach bieżących dot. świadczenia pielęgnacyjnego na najbliższym posiedzeniu Sejmu (czwartek 25 lipca)
- zmobilizowała innych posłów do wystąpienia o zmianę przepisów
Odpowiedzi Ministra na pytanie bieżące można będzie można będzie wysłuchać w trakcie posiedzenia Sejmu. Odpowiedź na interpelację prześlemy mailowo jak tylko ją otrzymamy.
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach