Wysłany: Sob 23:25, 27 Lip 2013 Temat postu: Wzór listu Do prezesa Trybunału Konstytucyjnego opiekun matk
|
|
27 lipca 2013 na 15:36
PRZYKŁADOWY LIST DO PREZESA TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO O PRZYSPIESZENIE ORZEKANIA NAD WNIOSKIEM RPO K27/13
Imię i Nazwisko Miasto, dnia 29.07.2013 r.
Ul. ………………………
Kod pocztowy, Miasto
Prezes Trybunału Konstytucyjnego
Pan Andrzej Rzepliński
al. Jana Christiana Szucha 12a
00-918 Warszawa
Szanowny Panie Prezesie,
kieruję do Pana, jako kierownika Trybunału Konstytucyjnego (dalej: TK), prośbę o ustalenie możliwie najszybszej daty rozpatrzenia przez TK wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich (dalej: RPO) o stwierdzenie niezgodności art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 1548 – dalej: ustawa zmieniająca) z zasadą zaufania do państwa i prawa oraz zasadą ochrony praw nabytych wynikającymi z art.2 Konstytucji RP, który to wniosek wpłynął do Trybunału w dniu 25.06.2013 r. a został oznaczony sygnaturą K 27/13. Materią wniosku RPO jest bardzo dotkliwa życiowo kwestia pozbawienia przez władze ustawodawcze, realnie rzecz ujmując, trwale ponad 120 000 opiekunów osób niepełnosprawnych praw nabytych (częstokroć przyznanych „na stałe”) do świadczenia pielęgnacyjnego już z dniem 1 lipca 2013 r., stanowiącego jedyne źródło ich utrzymania i ubezpieczenia, w tym zdrowotnego. Opiekunowie ci, często sami cierpiący na różne dolegliwości zdrowotne, pozostają osamotnieni w walce o swoje prawa i zawieszeni w próżni, nie mając obecnie żadnych środków do życia, nadal sprawując podjęty na siebie ciężar opieki nad osobami zależnymi, muszą toczyć boje z treścią regulacji prawnych, jakie wniosła w życie ustawa zmieniająca, wykluczająca ich z możliwości uzyskania kontynuacji dotychczasowego wsparcia państwa. Najbiedniejsi z opiekunów, zostali „skazani” przez władzę ustawodawczą na konieczność korzystania z pomocy społecznej, która z racji ograniczonych środków gminnych znajduje się na poziomie biedy nie relatywnej a już absolutnej, wspomaga ich kwotami o połowę mniejszymi aniżeli uzyskiwali do tej pory z tytułu świadczenia pielęgnacyjnego. Utrzymywanie sytuacji, w której opiekun musi przeżyć za 250-300 zł miesięcznie, bez opieki lekarskiej czy leków, który kierując się swoimi obowiązkami prawnymi ale przecież również moralnymi, odciąża państwo od konieczności zapewnienia opieki instytucjonalnej nad osobą niepełnosprawną, nie jest godne cywilizowanego kraju. Opiekunowie żyją nadzieją, iż TK może przywrócić stan poprzedni, sprzed wprowadzenia ustawy zmieniającej, który i tak nie był dla żadnego z opiekunów satysfakcjonujący, ale dawał minimalną możliwość bycia w rodzinie ze swoim bliskim niepełnosprawnym i świadczenia mu stałej opieki. W obecnym stanie faktycznym i prawnym wielu z opiekunów nie wytrwa zbyt długo przy niepełnosprawnych, stąd szybkie orzeczenie TK może przyczynić się do ustrzeżenia wszystkich przed pochopnymi decyzjami o pozostawieniu osób niepełnosprawnych bez pomocy. Tak żyć po prostu nie da się .
Z informacji jakie do mnie docierają wiem, że istnieją przypadki, w których TK bez oczekiwania na zajęcie stanowisk Stron postępowania (Marszałka Sejmu oraz Prokuratora Generalnego) orzekał w sprawie. Ponieważ przewiduję, iż zajęcie stanowisk przez Strony może być dla zainteresowanych, pokrzywdzonych, wykluczonych opiekunów swoistego rodzaju nieuzasadnianą zwłoką, stąd proszę również o rozważenie czy w przypadku przedmiotowego wniosku RPO istnieje możliwość nadzwyczajnego wyznaczenia przyspieszonego terminu rozpatrzenia wniosku bez oczekiwania na wypowiedzenie się Stron, kierując się zasadą stanowiącą, że jeżeli materią nabytego prawa własności obywatela są jedyne jego środki do życia, to pozbawianie obywatela tego prawa bez zapewnienia mu innych, realnych źródeł utrzymania podczas procedowania organów krajowych stoi w sprzeczności z obowiązującym w tym zakresie wymogiem szczególnej staranności działania Organów państwowych w sprawach o zasadniczym dla niego znaczeniu
Z poważaniem
Imię i Nazwisko
(napisz od ilu lat i kim opiekujesz się: matką, bratem, ojcem, mężem itd)
UWAGA ogólna do zainteresowanych opiekunów. Nie korzystajcie z tego tekstu w całości, nie róbcie z niego szablonu. Listy, które wysyłamy do Prezesa TK winny być osobiste, niepowtarzalne, bo każdy z Nas ma inną sytuację i co innego chciał by napisać, więc można z tego mojego przykładowego listu czerpać ogólny pogląd jak napisać taki list w ogóle.
Odpowiedz
|
|
|
|