Forum Wykluczeni Opiekunowie Strona Główna   Wykluczeni Opiekunowie
FORUM OPIEKUNÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, KTÓRYCH NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ ORZECZONA ZOSTAŁA PO 18 ROKU ŻYCIA (TZW. DOROSŁYCH NIEPEŁNOSPRAWNYCH) - OPIEKUNÓW WYKLUCZONYCH PRZEZ RZĄD
 


Forum Wykluczeni Opiekunowie Strona Główna -> Propozycje, rady - dotyczące ubezpieczenia -> Odpowiedź ministerstwa zdrowia w sprawie składki zdrowotnej
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
  Post Odpowiedź ministerstwa zdrowia w sprawie składki zdrowotnej - Wysłany: Pon 8:51, 29 Lip 2013  
kun




Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 82
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Lublin


MINISTERSTWO ZDROWIA Warszawa,
Departament
Ubezpieczenia Zdrowotnego
MZ-UZ-PR-71-31631-5/KM/13



W odpowiedzi na Pana e-mail z dnia 23 lipca 2013 r. dotyczący utraty ubezpieczenia zdrowotnego w związku z utratą prawa do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548) uprzejmie wyjaśniam:
Od 1 stycznia 2013 r. ww. ustawa zmieniająca w odmienny sposób uregulowała prawo do świadczenia pielęgnacyjnego oraz wprowadziła nowe świadczenie w postaci specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jednocześnie z dniem 1 lipca 2013 r. znaczna część osób pobierających obecnie świadczenie pielęgnacyjne została pozbawiona prawa do pobierania tego świadczenia i nie spełni warunków wymaganych do przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Tym samym osoby te straciły tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego jakim zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jest pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego. Należy wskazać, że sam fakt opieki nad osobą niepełnosprawną nie stanowi w świetle ustawy tytułu do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Objęcie obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego jest w tym przypadku związane z przyznaniem określonych świadczeń rodzinnych.
Powyższa ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. wprowadziła również zmiany w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), przy czym zmiany te nie polegały na usunięciu tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego jakim jest pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego. Zgodnie z obowiązującą ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne nadal podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ponadto ww. ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. dodała do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nowy tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego jakim jest specjalny zasiłek opiekuńczy wprowadzony tą ustawą.
Osoby, które utraciły tytuł do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym w związku z utratą prawa do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego mogą uzyskać prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z tym przepisem prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje również innym, niż ubezpieczeni, osobom posiadającym obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które spełniają kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, co do których nie stwierdzono okoliczności, o której mowa w art. 12 tej ustawy, na zasadach i w zakresie określonych dla ubezpieczonych. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 823), kryterium dochodowe:
a) dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 542 zł,
b) dla osoby w rodzinie wynosi 456 zł.
W takim przypadku dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń opieki zdrowotnej jest decyzja wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy, wydana w trybie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Zgodnie z art. 54 ust. 3 ustawy decyzję potwierdzającą prawo do świadczeń opieki zdrowotnej świadczeniobiorcy wydaje się po:
1) przedłożeniu przez świadczeniobiorcę dokumentów potwierdzających:
a) posiadanie obywatelstwa polskiego,
b) zamieszkiwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego;
3) stwierdzeniu spełniania kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
4) stwierdzeniu braku okoliczności, o której mowa w art. 12 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w wyniku przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego, o którym mowa w pkt 2.
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie powyższej decyzji przysługuje przez okres 90 dni od dnia określonego w decyzji, którym jest dzień złożenia wniosku, a w przypadku udzielania świadczeń w stanie nagłym – dzień udzielenia świadczenia.
Ponadto należy wskazać, że ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przyznaje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej członkom rodziny osoby ubezpieczonej. Zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy, osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. W świetle ustawy (art. 5 pkt 3) do członków rodziny zalicza się:
a) dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku,
b) małżonka,
c) wstępnych pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Natomiast osoba niepodlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego i niespełniająca kryterium dochodowego, które umożliwia uzyskanie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, może ubezpieczyć się dobrowolnie składając pisemny wniosek w Narodowym Funduszu Zdrowia. Objęcie ubezpieczeniem dobrowolnym uzależnione jest od wniesienia opłaty dodatkowej na rachunek NFZ. Wysokość tej opłaty jest uzależniona od okresu, w którym osoba ubezpieczająca się nie była objęta ubezpieczeniem. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek osoby ubezpieczającej się, dyrektor oddziału Funduszu może odstąpić od pobrania opłaty dodatkowej lub rozłożyć ją na raty miesięczne. Objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym następuje z dniem określonym w umowie i wiąże się z comiesięcznym opłacaniem składki.
Dyrektor Departamentu Ubezpieczenia Zdrowotnego
Sylwia Lis
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post ubezpieczenie zdrowotne - Wysłany: Śro 19:19, 31 Lip 2013  
izabela1115




Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Golub -Dobrzyń


Ja zostałam poinformowana ,że mogę zwrócić się do Burmistrza z prośbą o objęcie mnie i mojej rodziny ubezpieczeniem wypełniłam wniosek zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004r
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Forum Wykluczeni Opiekunowie Strona Główna -> Propozycje, rady - dotyczące ubezpieczenia -> Odpowiedź ministerstwa zdrowia w sprawie składki zdrowotnej Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

   
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin