andrzej
Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 30
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: Lubelskie
|
|
Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
Posiedzenie nr 41 w dniu 23-05-2013
13 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Seredyn:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W dniu 1 stycznia 2013 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o świadczeniach rodzinnych, która zmienia zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego i wprowadza nowy rodzaj świadczenia opiekuńczego - jest to specjalny zasiłek opiekuńczy.
Modyfikacje zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego od 1 stycznia polegają na rozróżnieniu podmiotowym grupy osób, nad którymi może być sprawowana opieka, w związku z czym pobierane jest świadczenie pielęgnacyjne. Możliwość otrzymania niezależnego od dochodu świadczenia pielęgnacyjnego mają osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny względem osoby niepełnosprawnej, a niepełnosprawność tej osoby powstała do 18. roku życia bądź do 25. roku życia, jeśli ta osoba uczyła się.
Beneficjentami tego świadczenia z reguły są rodzice opiekujący się dzieckiem niepełnosprawnym, którego niepełnosprawność powstała w dzieciństwie. Wskazane granice wiekowe w znowelizowanych przepisach zostały przyjęte analogicznie do ustawy o rencie socjalnej. Natomiast opiekunowie osób niepełnosprawnych, na których ciąży obowiązek alimentacyjny względem osoby niepełnosprawnej, którzy nie spełniają nowych warunków do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, mogą ubiegać się o nową pomoc - specjalny zasiłek opiekuńczy obwarowany dodatkowym kryterium dochodowym i kryterium łączącym się z faktyczną rezygnacją z zatrudnienia w związku z faktem sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.
Tak jak pani poseł słusznie zauważyła, kryterium dochodowe w obowiązującym kształcie prawnym wynosi 623 zł na osobę w rodzinie. Od 1 listopada 2014 r. będzie to kwota 664 zł. Znowelizowana ustawa przewiduje zachowanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego do 30 czerwca br., co oznacza, że wszystkie osoby korzystające z tego świadczenia będą je pobierały do 30 czerwca, natomiast zgodnie z art. 11 tejże ustawy podmioty, które wypłacały świadczenie pielęgnacyjne, miały obowiązek informować od początku stycznia do końca lutego tego roku wszystkie osoby uprawnione do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, iż po zmianie przepisów będą musiały dokonać dodatkowych formalności w celu ubiegania się o specjalny zasiłek opiekuńczy.
Chcę powiedzieć, że osoby niepełnosprawne, których niepełnosprawność powstała w późniejszym wieku, są z reguły osobami, które były aktywne zawodowo, w przeciwieństwie do I grupy dzieci niepełnosprawnych, które nie miały szansy podjęcia żadnej pracy i być aktywnymi zawodowo. Jest to pierwszy argument pozwalający nam świadczyć o tym i mówić o tym, że wprowadzenie tych kryteriów było bezwzględne.
Druga ważna kwestia to to, że osoby niepełnosprawne, które stały się niepełnosprawne w późniejszym wieku, dodatkowo mogą korzystać z usług opiekuńczych z pomocy społecznej, ale także z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. I w naszym odczuciu prawo, które funkcjonuje, obowiązuje w obecnym kształcie, jest zasadne i dobre. Natomiast pełne statystyki, które prowadzimy, dopiero będą przedłożone - i będziemy o tym mówić, ile osób straciło prawo do świadczenia pielęgnacyjnego - pod koniec roku. Dziękuję bardzo.
|
|